Ny tunnelbanelinje på gång för ökad kapacitet i Oslo
Planeringen av den nya tunnelbanelinjen mellan Majorstuen och Tøyen, med eventuell förlängning till Bryn, i Oslo, är i full gång. Syftet med den nya tunnelbanan är att bidra till ökad kapacitet genom centrala Oslo. Det innebär fler avgångar, längre tåg och fler stationer.
SYSTRA har gått ihop med Deutsche Bahn (DB) där vi, tillsammans med norska partners kommer kunna bidra med både erfarenhet, kapacitet och hög kompetens för att ge beställarna Ruter och Sporveien de allra bästa förutsättningarna för ett lyckat projekt.
Både SYSTRA och DB har flerårig erfarenhet från liknande projekt i Europa, från bland annat Grand Paris och Hamburg.
”Utmaningarna inom geologi, VA, produktion, planering, stationsutformning och integrering av den nya anläggningen i Oslos stadsmiljö, har vi även stött på vid våra projekt i Hamburg och Paris”, säger Fredrik Lilliesköld från SYSTRA.
Foto: Oliver Cole